ZöldPercek 8. rész – Samponmentes hajmosás

Sampon nélkül hajat mosni? Nem lehetetlen, és nem, nem lesz büdös/koszos/zsíros/stb. sampon nélkül sem. Sőt! Először akkor kezdtem ezzel a témával foglalkozni, amikor már nagyon zavart, hogy 2 naponta hajat kell mosnom, hogy ne legyen zsíros a hajam és ezáltal persze rengeteg szemetet termeltem, arról meg már nem is beszélve, hogy a samponoknak milyen káros összetevői vannak. Tapasztalataimat pedig most Veletek is megosztom.

De mivel is lehet hajat mosni, ha nem samponnal?

Szódabikarbónával

Oldj fel annyi szódabikarbónát kb. 2,5-5 dl vízben, amennyitől olyan sikamlós érzetű lesz a víz, ez a víz keménységétől is függ. (Kb. 1-2 evőkanál fél liter vízhez.) Ezzel csak a haj tövét kell megmosni. Ezt jó alaposan öblítsd ki vízzel, majd utána valamilyen savas öblítés kell, mert ez egy erősen lúgos oldat. Én az almaecetes öblítést ajánlom, nagyjából ugyanilyen arányokkal, de lehet citromlével vagy más ecetekkel is próbálkozni.

Bár a lúgos-savas hirtelen váltást nem mindenki haja kedveli. Erősen tisztít a szódabikarbóna, így száríthatja a hajat, és mivel minden olajat lemos nem tud mellette a haj a teljesen természetes állapotába visszaállni. Van, aki ettől függetlenül évekig használja minden gond nélkül, és van, akinek rögtön látszik, hogy nem ez az ő módszere, kiszárította a haját. Jól kell eltalálni az arányokat, ez általában kísérletezéssel jár.

Samponszappannal vagy szilárd samponnal

Habosítsd fel a szappant, majd mosd meg vele a hajad tövét, ugyanúgy, mint a sima samponnal. Öblítsd ki, majd használj valamilyen savas öblítést. Tegyél kb fél liter vízhez 1 ek. almaecetet vagy citromlevet, majd öblítsd át vele a hajad. Ha ebbe az oldatba még illóolajat is raksz, jó illatú lesz tőle a hajad, de ha nem, akkor sem fog érződni az almaecet jellegzetes szaga.

Pl: Szappanfalu egyes szappanjai, de már a Dm-ben, Rossmannban is árulnak ilyeneket.

Agyaggal

3 ek. fehér agyag port keverj össze 4 ek. vízzel, és vidd fel a haj teljes hosszára. Masszírozd bele a tövébe, majd hagyd állni a hajadon. 5 perc után alaposan mosd ki, majd ez után is használj valamilyen savas öblítést az előbbiekben leírt módon.

Ecetes öblítéshez én ezeket használom:

Ph semleges módok:

Rozsliszttel vagy csicseriborsó liszttel

Kb. 2 ek. liszthez (hajhossz függő) adj hozzá ugyanannyi vizet, keverd ki csomómentesre, és nagyjából sampon állagúra. Tedd a hajtövedre és masszírozd át vele jól a hajad. Ebből mehet nyugodtan a végére is, mert nem szárítja a hajat, szépen ápol. És a liszt mindenképp finomliszt legyen, a teljes kiőrlésű beleragadhat a hajba! (Ha így történt, száradás után egyszerűen keféld ki.) Ha valakinek szárítja a haját, tehet hozzá egy kis almaecetet, vagy citromlevet.

Mézzel

3 ek mézet keverj el 3 ek. vízzel. Nagyon folyós lesz, de csak így tudod felvinni a hajadra. Ezt is használhatod a haj teljes hosszán, a fejbőrt jól masszírozd át, majd öblítsd ki.

A méz humektáns, tehát nedves időben jól hidratál, viszont, ha száraz a levegő, a hajszálból vonja el a nedvességet, így szárítja.

Lenmaggal

3 bögre vízhez adj 3 ek. lenmagot, és főzd fel. Alacsony lángon 5 percig főzd, ha gondolod, tegyél hozzá a hajtípusodnak megfelelő gyógynövényt. Szűrd le, és amit nem használsz fel, tárold a hűtőben. Vizezd be a hajad, és masszírozd a tövébe jó alaposan. Ha kész vagy, ebből is tehetsz a teljes haj hosszára. Hagyd állni 3-15 percig, majd öblítsd ki jó alaposan.

Nagyon magas az olaj tartalma! Nem igazán tisztít, inkább hidratálásra és waxként használják. Göndör hajhoz kifejezetten ajánlott.

Tojással

1 tojást verj fel, és vidd fel a hajadra, akár teljes hosszára. Hagyhatod állni is rajta fél órát. Mikor lemosod, jó alaposan masszírozd be a hajad tövébe, és alaposan öblítsd ki, hideg/ langyos vízzel.

Mosódióval

Lehet készíteni minden hajmosás előtt egy-egy adagot, vagy koncentrátumot.
Friss citromlét hozzáadva szebb, fényesebb lesz a haj.
Kitartó rázogatással (vagy habverővel) egész kemény habot lehet belőle csinálni, ezt könnyebb felvinni, akár tükör előtt is, mivel nem folyik. DE arra mindenképp vigyázni kell, hogy szembe ne kerüljön, mert csíp.

Alapvetően a fejbőrre kell vele koncentrálni, ezért nem függ a hajhossztól, hogy mekkora adagot kell használni. Alaposan be kell masszírozni, akár hagyni valamennyit állni, hatni, majd még alaposabban kimosni. Ha nem mossuk ki eléggé, akkor fura tapintású (kissé ragadós) lehet a haj.
A folyékony változathoz: mivel ez jobban eljut a hajvégekhez, így könnyebben száríthatja, nem szabad túlzásba esni. Egy adaghoz 3 dió kell.
Az eredmény: Könnyen fésülhető, puha, fényes haj, bár illatozni nem fog, de ez illóolaj hozzáadásával orvosolható.

Hozzávalók:

mosódió + mosódiónként fél dl víz
vagy 2dl vízhez 22 mosódió (koncentrátum)
citrom

Elkészítés

1 adag: 3 mosódiót 1,5 dl vízzel pár percig forralni kell, amíg valamennyire elfő a habja és világosbarnára színeződik. Ha kihűlt, fél vagy egy egész citrom levét add hozzá, majd szűrd le. Koncentrátum: 2 dl langyos vízbe 22 db mosódiót kell áztatni egy éjszakán át. Sötétebb barna lesz a folyadék, ehhez egy citrom levét kell hozzáadni, leszűrni. Közel 3 dl lesz a végén, ez kb. 8 hajmosásra elég. Jobb hatás érdekében minden hajmosáskor adj friss citromlét a kimért mennyiséghez.

Zabtejjel

Tegyél zabot egy teatojásba és öntsd fel fél-3/4 bögre forró vízzel. Párszor keverd át, hagyd állni míg kihűl, vagy akár egész éjjel. Mikor használni akarod nyomkodd ki a zabból a maradék vizet. Öntsd a vizet a száraz hajtövedre, hagyd rajta míg zuhanyzol vagy kb. 5 percig, majd jó alaposan masszírozd át, és öblítsd ki. Ez egy nagyon enyhe tisztító, de szuperül hidratál. (Vagy használhatod a finom zablisztet ugyanúgy, mint ahogy a rozslisztnél le lett írva.)

Savval (na nem sósavval)

Ez lehet citromlé, almaecet, sima háztartási, vagy más gyümölcs ecet (1-2 ek.), vízben elkeverve (1 bögre). Angolul ezt a módszert Acid Only (AO) módszernek nevezik. Kevésbé tisztít, így akkor javaslom, ha már a hajad beállt a samponmentes életre, és inkább ápolni szeretnéd, mint az olajat lemosni.

Vízzel

Minél melegebb vízben jól masszírozd át a hajad, meg kicsit tincsenként is próbáld átmosni, csak a lényeg a jó meleg víz, mikor kész vagy, akkor meg olyan hideggel mosd át, ami a csapból jön, ez lezárja a kutikulákat, így kevésbé roncsolódik utána a haj. (Minden hajmosási módszer után jó lehet egy kis hidegvizes öblítés, ha nem túl érzékeny a fejbőröd.)
Ezt a módszert akkor ajánlom, ha a hajad már remekül elvan bármilyen no poo módszerrel. Ha rossz, waxos eredményt kapsz, moss utána hajat rozsliszttel, vagy tojással, az le szokta hozni. Később újra ki lehet próbálni. Sokat segít még, ha természetes sörtéjű kefével eloszlatod a haj saját olajait. Angolul ezt a módszert Water Only (WO) módszernek nevezik.
A kemény víz nehezítheti a jó eredmény elérését, így, ha csapvízzel nem működött, meg lehet próbálni esővízzel, vagy desztillált vízzel is, ettől általában szép puha lesz a haj.

Ápolós-tisztítós mix

1 ek. zabliszt+1 ek. méz + 1 ek. szódabikarbóna + 3 ek. víz.

Keverd ki csomómentesre, vizezd be a hajad és masszírozd át vele a fejbőrt, haj tövét. Akár a teljes hajhosszon is el lehet oszlatni, de ha száraz a hajad vége, vagy ne kend rá, vagy hagyd ki a szódát, és akkor szuperül ápol. Pár percig hagyd rajta, aztán jó alaposan öblítsd ki, majd almaecettel is öblítsd át (ha nincs benne szódabikarbóna kihagyható, de ha tettél bele nem!).

És ezeket lehet igazából keverni, ahogy jónak látjátok. 3 fontos dolog van, a savat a lúggal ne keverjétek, lúgos sampon után használjatok savas öblítést, és a tojást ne forró vízzel öblítsétek ki! 🙂

+1 Sebum Only=Öntisztulás

Nem szeretem a magyar elnevezést, mert ebben a formában nem létezik öntisztulás. Ha pl munka közben sáros lesz a hajad, valaminek történni kell, hogy az kijöjjön. Az angol sebum only (SO) arra utal, hogy csak a haj saját olaját használjuk az ápolásra. A tisztítás rész pedig igazából a fejbőr masszírozásával és a természetes sörtéjű kefe használatával történik. Nagy segítség ennél a módszernél az úgynevezett “scritch and preen”, amiről videót itt találtok:


Ezt és a vaddisznósörtés kefélést este végezd, mert frissen még olajosabbnak és lelapultabbnak fog hatni a hajad, de ez reggelre jobb lesz, mert a hajad fel tudja szívni az olajat. (Épp, mint amikor olajos pakolást használsz, csak itt pont olyan mennyiséget kap, amire szüksége is van.)

Ezt a módszert is azoknak ajánlom, akik no poo módszerrel már jól elvannak és 1-2 hétre ki is tudták tolni a hajmosások idejét. Őszintén szólva meg lehet próbálni a sampon elhagyása után is közvetlenül, de ez szerintem felesleges kínlódást és rossz érzetet kelt, és a sikerélmény elmaradását. Persze vannak szerencsésebbek, akiknek ez sem okoz gondot.

Low poo samponok: Himalaya Herbals baba sampon, Yamuna samponok, Esszencia natúr samponok, Sante bio rózsa sampon, Khadi samponok, Neobio samponok, Nature box samponok.

Illóolajak

Csak 100% tisztaságút vegyél! Teheted az ecetes öblítő vízhez is, vagy a „samponhoz” is.

Hajhullás ellen, hajerősítésre, a növekedés serkentésére: rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla.

Korpásodás ellen: teacserje, rozmaring, eukaliptusz.

Zsíros hajra: ciprus, levendula, bergamott, zsálya, cédrus, citrom, boróka.

Száraz, töredezett hajra: eukaliptusz, szantál, rozmaring, rózsafa.

Sötét hajszín élénkítésére: rozmaring, cédrus.

Világos hajszín élénkítésére: kamilla, citrom.

Tippek

Vizesen ne fésüld ki a hajad! Én is azt hittem, sose bogozom ki, ha úgy szárad meg, és lám, mégis… 

Ne használj sütővasat, hajszárítót. Persze van, hogy kell, mert mielőtt kimész meg kell szárítani, vagy egy alkalomra sütővasat használ az ember, de amennyire lehet szorítsuk vissza, vagy hagyjuk el teljesen.

Ne használj vegyi hajfestékeket. (Ha mindenképp festeni akarsz, próbáld ki a hennát, cassiát. Ne előre bekeverteket használj, mert azokban általában csak mutatóban van henna…)

Ne használj törölközőt a hajadra. Túl durva, főleg, ha töredezett a hajad, nem tesz jót. Helyette szuper egy kiszanált régi póló is.

Igyál sokat, étkezz egészségesen. Ha nem egészséges a test, a hajad se lesz az, bármit teszel vele.

Masszíroz a fejbőrödet minden nap. A jobb vérkeringés a fejbőrben segít, hogy gyorsabban nőjön a hajad.

Váltogasd nyugodtan a mosási módszereket, hetente, 2 hetente. Minél többféle dologgal ápolod, annál több jót tud magához venni.

Balzsamnak tökéletes a kókuszolaj is, de a felsoroltak között szerepelnek olyan hidratáló hatású ”samponok” is, amelyek mellé nem muszáj balzsamot használni.

Ajánlom még a Samponmentes élet (No poo, low poo Hungary) Fb csoportot, ahonnan a tudásomat gyűjtöttem. Itt rengeteg példát, módszert találtok (előtte-utána képeket is) és a tagok mindenben segítenek.

Ez pedig az én hajam egy samponmentes hajmosás után:

Ha pedig valakit a samponszappanok/szilárd samponok érdekelnek jobban, Vászonzsákoslány csinált ebből egy szuper videót:

Bejegyzést írta és a fényképeket készítette: Miskolczi Noémi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.